29 Mayıs 2023

Üstüne üstlük, güçlendirilmesi için feryat figan yürütülen kampanya sonrası partimiz, parlamentoda bırakın salt çoğunluğu almayı, 4’te bir çoğunluktan 5’te bir çoğunluğa düşmüştür. Helal oylarının getirdiği, görünen 39, gerçekte 60 milletvekili sağcı siyaset cambazlarına peşkeş çekilmiştir.

Partinin ruhu resmen ve alenen iç edilmiştir.

Partimizin tek başına yürütme erkini alma hikayesi de bitmiştir. Bu hikayeye inanan partili kadrolar, genel başkan dahil, bugün itibariyle işsizdir.

Şunu kabul etmek zorundayız: “Cumhuriyetin 2. yüzyılı CHP’siz başlayacaktır”

Durumlara sakince bakalım;

  1. Sosyal medya oyunları üzerinden iktidarı kapma teranesi bitti.

  2. Kazanmanın ön koşulu; yeteri kadar azimli -liyakatli de diyebiliriz- askerle, yeteri kadar yıkıcı mühimmatla, doğru bir stratejiyi ve “zamanın ruhu”na uygun taktikleri uygulayan iyi bir liderlikti.

  3. Ama “ol-a-madı.”

  4. Kemal beye gaz veren batı dünyası, daha YSK geçici sonuçları açıklamadan, büyük bir telaşla Tayyip beyin zaferini kutladı.

  5. Bundan böyle, Kemal beyin “koltukta” oturduğu her saniye sonrası, kendisine inanan kitlelerin acıları katlanarak büyüyecektir.

  6. Mazeretlerin hiçbirisi yenilgiyi “mazur” gösteremez.

  7. Kemal beyin yürüteceği bir mücadele kalmamıştır.

  8. Kemal beyin dostlarının önündeki en önemli görev, Kemal beyi siyasetten çekilmeye davet etmektir.

  9. Bunu “vatanını seven” herkesten bekliyoruz.

 

Kemal beyin fazla birşey yapmasına gerek yok. Bir beyaz kağıt çekecek önüne ve yazacağı iki satırla partimizin önünü açacaktır. Unutulmasın ki, partimiz kendisi hüsnüniyetle çalışan hiçkimseyi rencide etmez, bağrına basar.

Umutların yeşermesi için tek yol bu!

Haydi!

Metin Lütfi BAYDAR